جستجو:       جستجوی پیشرفته    ورود / ثبت نام      
 سبد خرید شما خالیست !

جمعه, 3 آذر, 1396    مستند باراکا Baraka (برکت)
    
مستند باراکا Baraka (برکت)
کد محصول: 1111281
1 عدد دی وی دی  

قیمت : 2,500  تومان
 
 مستند باراکا Baraka (برکت)


کیفیت عالی HD


کارگردان: ران فریکه

نمره ی 8.3 در فهرست سایت IMDB


لینک سایت IMDB:

http://www.imdb.com/title/tt1353931/

فرمت: DiviX

قابل اجرا در کامپیوتر و پلیرهای خانگی که قابلیت پخش فایل های DiviX را دارند

زیرنویس انگلیسی

تعداد: 1 عدد دی وی دی


مستند "باراکا" به کارگردانی "ران فریکه" محصول سال ١٩٩٢ کشور آمریکا بوده و فیلمنامة آن توسط "کنستانتین نیکولاس" و برادرش به نگارش درآمده است. "ران فریکه" به دنبال یافتن آنچه که در گذشتة انسانها رخ داده و برای زنده کردن این وقایع و روندها به کشورهایی چون تانزانیا، چین، برزیل، ژاپن، کویت، کامبوج، ایران، نپال و کشورهای دیگر رجوع می کند و سعی می کند انسان را به راز زندگی و روح طبیعت رهنمون سازد.


در این فیلم مناسک دینی و سنتی جالبی از فرهنگهای گوناگون نشان داده می شود. این مستند از پر هزینه ترین مستندهای تاریخ می باشد که در سفری دور و دراز از شرق تا غرب و از دور افتاده ترین و ناشناخته ترین سرزمینها تا صنعتی ترین و مدرن ترین کشورهای جهان به دنبال کشف رازی نهفته در ملل و اقوام بشر در این پهنه خاکی است.در طول این مستند هیچ گوینده ای سخن نمی گوید تنها صدای فلوتی مرموز در پس صداهای طبیعی فیلم لحظه به لحظه بیننده را به عمق ناشناخته مضمون و تصاویر خود می برد.

تنها مستندی است که تماشای آن را به همه توصیه می کنیم و قول می دهیم که هیچ وقت از دیدن آن خسته نخواهید شد حتی اگر 100 بار هم تماشا کنید!! این مستند در ایران با کیفیت HD  و در 1  DVDارائه شده است.


 

توضیجات بیشتر:

برکت     Baraka"ران فریكه" به دنبال یافتن آنچه كه در گذشته انسانها رخ داده و برای زنده كردن این وقایع و روندها به كشورهایی چون تانزانیا، چین، برزیل، ژاپن، كویت، كامبوج، ایران، نپال و مستند وكشورهای دیگر رجوع می كند و سعی می كند انسان را به راز زندگی و روح طبیعت رهنمون سازد. در این فیلم مناسك دینی و سنتی جالبی از فرهنگهای گوناگون نشان داده می شود. باراكا فیلمی بی كلام درباره‌ آیین و رسوم و مذاهب و روند تكوین جامعة بشری در سطح جهان است. دوربین متحرك فیلمساز برای ساختن این اثر به همه جای جهان سر می‌زند و تصاویر چشم‌نوازی از زندگی انسان معاصر و محیط پیرامون او ثبت می‌كند. مفهوم این فیلم را می توان در یک عبارت خلاصه کرد: "تقابل سنت و مذهب با مدرنیته و سكولاریسم".

 


با توجه به جهت گیری مذهبی و عرفانی فیلم كه در عنوانش نیز مشهود است میتوان آن را به نوعی در ژانر فیلمهای دینی قرار داد.ران فریكه علاوه بر حضور در عبادتگاه‌های پیروان ادیان الهی، مناسك و سنن ناشناخته برخی جوامع بدوی را نیز به تصویر می‌كشد. زیبایی طبیعت و سرنوشت بشریت در تصاویری بی نظیر و خیره كننده نمایش داده می شود و با موسیقی گیرا و عرفانی در این فیلم تركیب می شود. فیلم در یك صبح با نشان دادن مناظر طبیعی و انسانهایی كه مشغول عبادت و انجام مناسك دینی هستند آغاز می شود.

 

 

آتشفشان، آبشار، جنگل، هزاران راهب كه به دعا و نیایش مشغولند، مردمی كه بدنشان را نقاشی می كنند، ‌رقصهای دسته جمعی قبایل سرخپوست، تصاویری از فقر، زندگی سریع شهری، كارخانه ها و در پایان همه اینها جنگ اغلب صحنه های این فیلم را تشكیل می دهند. به این ترتیب كارگردان فلسفه زندگی را مجدداً در روح انسان می دمد، افق دید وسیعتری را به انسان می بخشد و در پایان فیلم او را به تفكر در ماهیت و ذات زندگی بشری وا می دارد.

 


در فیلم باراکا سعی می شود آیینهای سنتی و مذهبی از فرهنگهای گوناگون كه منابع آرامش روانی و فكری انسانها در طول تاریخ بوده اند نشان داده شود: صحنه هایی دیدنی و ناب از مناسك مذهبی و آیینهای خاص جوامع و تمدّ نهای گوناگون و حوادث تاریخی .اولین موجود زنده ای كه در فیلم می بینیم شمپانزه ای است كه شباهت زیادی به انسان دارد و این نشان دهنده الهام گرفتن "فریكه" از "نظریه تكامل داروین" است. تغییر مراحل زندگی بشری در فیلم با نمایش صحنه ای از آسمان شب و ستاره هایش و تغییر موسیقی رقم می خورد كه شاید قصد دارد این تحولات را به نوعی به مشیت الهی نسبت دهد.

 


 در اغلب صحنه ها حالت چهره انسان كه محور اصلی فیلم را تشكیل می دهد نمایانگر آرامش، هدفمندی و‌ درونگرایی است كه غم و شادی یا نمودی از گریه و خنده در او دیده نمی شود.دود آتشفشان ودودی كه در مراسمات مذهبی وجود دارد نمادی از آمیختگی زندگی انسانها و طبیعت در سرآغاز شكل گیری جهان و حاكی از پیوند میان آرامش موجود در طبیعت با زندگی سنتی و قبیله ای جوامع اولیه است.

 


در ادامه كارگردان بدون در نظر گرفتن نقطه عطف معینی و تنها با تغییر ریتم موسیقی ظهور جوامع كشاورزی و سپس صنعتی را به تصویر می كشد: قطع درختان، انفجار دینامید، ساختمانهای بلند و به هم چسبیده، هواپیما و كارخانه های بزرگ نشان از ظهور جامعه صنعتی دارند. در این قسمت كارگردان با تمركز بر ژاپن به عنوان نماد تكنولوژی گرایی، سرعت حركت انسانها را بیش از حالت عادی نشان می دهد.

 اما در این میان راهبی كه زنگوله ای در دست دارد با طمأنینه وآهنگی آهسته تر از بقیه حركت می كند و با صدای زنگش تلویحاً به انسانها نهیب می زند و آنها را به زندگی توأم با معنویت و آرامش دعوت می كند. یكی از زیباترین قسمتهای فیلم مقایسه بین رفت وآمد گیج كننده مردم در آسانسورها، چهار راه ها و پله ها با حركت بی اختیار و غیر ارادی جوجه ها در ماشینهای جوجه كشی است؛ حركت در مسیری یكسان به سوی مقصدی محتوم. 

 اینجاست كه كارگردان فریاد بشریت را از مدرن شدن سریع و سرسام آور كه او را از معنویت نشأت گرفته از دین و سنت جدا ساخته، از حنجره یك ژاپنی با چهره ای ترسناك سر می دهد. در ادامه فیلم صحنه های تكان دهنده ای از فقر وبدبختی كه دامن بشریت را در اواخر قرن بیستم گرفته است می بینیم. انسانهای محتاجی كه در میان زباله های حاصل از زندگی شهری همراه با حیوانات به دنبال مایحتاج زندگی و غذای خودشان می گردند.

 


 موسیقی فیلم در اینجا مرثیه ای برای سرنوشت محنت بار بشریت است. اما این پایان كار نیست؛ صحنه هایی از آتش گرفتن چاههای نفت كویت توجه بیننده را به مصیبتی عظیم تر یعنی جنگ سوق می دهد. اگرچه فیلم سعی دارد از مسائل سیاسی و هر گونه رویكرد ایدئولوژیك به دور ماند اما تصاویری از جنایات خمن های سرخ در كامبوج را نیز نشان می دهد؛ از جمله تصویری از صدها جمجمه انسان كه روی هم تلمبار گشته است.

 

 

 چهره نظامیان در فیلم، چهره ای سرد غمگین و مبهم است. گویا به عقیده كارگردان انسان تنها سوژه این تحولّات و رویدادها و ناظر این دگرگونی ها است. در واقع كارگردان انسانها را نیز قربانیان روند مدرنیته و تخریب منابع سنتی و دینی آرامش درونی بشر می داند و البته به دنبال مقصر این جریان نمی گردد. آنچه مسلّم است با پیشرفت مادی وصنعتی، آرامش وامنیت نه تنها برای حیوانات، جنگل و دریا بلكه برای انسانها نیز دست نیافتنی تر گشته است. 
 در انتهای فیلم به مانند آغاز آن صحنه ای از خورشید گرفتگی نمایش داده می شود و شاید از این طریق ناتوانی بشر در تغییر آن را یادآور می شود و در واقع ناتوانی انسان از تسلّط تام بر طبیعت. در صحنه های پایانی فیلم چهره زنی ایرانی را می بینیم كه چادر بر سر دارد و لبخند می زند و همچنین طواف مسلمانان به دور كعبه نیز به تصویر كشیده می شود. بدین ترتیب تلویحا‍‍‍ً بازگشت بشر به معنویت و دین نشان داده می شود و رجوع به دین و مظاهر سنتی تنها مفرّ برای انسان سرگشته عصر مدرن بیان می شود.برای مشاهده ی پکیج های ویژه فیلم های مستند اینجا را کلیک کنید.
برای دانلود رایگان فیلم های مستند اینجا را کلیک کنید.
برای مشاهده ی سایت تخصصی فیلم های انیمیشن اینجا را کلیک کنید.  محصولات مرتبط

مستند ظهور The Arrivals

مستند اسرار درون مکه

مجموعه ی کامل مستند خدایان گمشده History Channel: Lost Gods

  نظرات پيرامون اين محصول

نظري پيرامون اين محصول ثبت نشده است, شما مي توانيد به عنوان اولين نفر نظر خود را ارائه دهيد.

 ارسال نظر شما

نام
ایمیل
نظر شما
 
  اين محصول را به دوست خود پيشنهاد دهيد
شما مي توانيد اين محصول را به دوست خود معرفي نماييد , شايد دوست شما به اين محصول علاقه مند باشد

نام شما
ایمیل شما
نام دوست شما
ایمیل دوست شما
متن (اختیاری)