جستجو:       جستجوی پیشرفته    ورود / ثبت نام      
 سبد خرید شما خالیست !

پنجشنبه, 23 آذر, 1396    مستند آشویتس راه حل نهایی (دوبله فارسی)
    
مستند آشویتس راه حل نهایی (دوبله فارسی)
کد محصول: 1111908
3 عدد دی وی دی  

قیمت : 5,500  تومان
 
 

آشویتس بزرگترین اردوگاه قتل‌عام انسان در تاریخ دنیاست٬ جایی که بیش از یک میلیون مرد٬ زن و کودک بی‌گناه به طور سیستماتیک در‌ آنجا به قتل رسیدند. با این وجود هدف از ساخت آشویتس در خور توجه است زیرا با اینکه عمده‌ترین قربانیان آن را یهودیان تشکیل می‌دادند٬ این اردوگاه اصلا به منظور سازماندهی مشکل یهودیان ساخته نشده بود. بر اساس مدارک و شواهد رونمایی شده از آرشیو اسناد در اروپای شرقی٬ برنامه «آشویتس: راه‌حل نهایی» به بازگویی داستان تکامل این اردوگاه و طرز فکر نازی‌هایی که آن را راه‌اندازی و اداره کردند٬ می‌پردازد.
«افسر جزء اس.اسی را دیدم که با تپانچه‌ای در دست در اطراف گودال شنی قدم می‌زد … سادیسم (تمایل به آزار دیگران) داشت و نعره‌زنان می‌گفت: ای سگ‌ها! کمونیست‌های لعنتی!؛ هر از چند گاهی هم تپانچه‌اش را پایین می‌آورد و شلیک می‌کرد.» جرزی بیلسکی٬‌ زندانی سیاسی لهستانی٬‌ آشویتس.

آغاز شگفت‌انگیز
اینجا مکانیست که بزرگترین کشتار دسته‌جمعی تاریخ جهان در آن صورت گرفته-آشویتس. در اینجا یک‌میلیون‌ویکصد‌هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند. یعنی بیش از کل تلفات انگلستان و آمریکا در تمام مدت جنگ‌جهانی دوم. این، داستان تکامل آشویتس و نگرش و اندیشه دست‌اندرکاران آن است. واقعه‌ای تاریخی که تا حدودی مبتنی بر اسناد و طرح‌هاییست که در زمان گشایش مراکز بایگانی اروپای شرقی کشف شد و نیز مصاحبه با افرادی که در این رویداد شرکت داشتند، از جمله اعضای سابق اس‌اس.

دستورات و ابتکارات
در پاییز سال ۱۹۴۱ میلادی نازی‌ها در شرف آغاز مهمترین و سرنوشت‌سازترین ماه‌ها برای تدارک آنچه که «راه حل نهایی» می‌نامیدند٬ بودند. در اردوگاه کار اجباری آشویتس واقع در جنوب غربی لهستان، فرمانده رودلف هوس وظیفه سازماندهی کشتار دسته‌جمعی شهروندان بی‌گناه را برعهده داشت که برای نخستین بار زنان و کودکان را نیز شامل می‌شد. هوس و همکارانش در این اردوگاه‌ از ابتکار خود برای ابداع روش‌های کشتار جدید بهره‌گیری می‌کردند.

کارخانه‌های مرگ
سال ۱۹۴۲ میلادی مهمترین سال در دوره «راه‌حل نهایی» نازی‌ها بشمار می‌رود چون در این سال آنها شروع به پاکسازی یهودی‌ها از اروپای غربی کردند؛ حتی آنها را از نقاط دوری چون جزایر بریتانیایی مانش به آشویتس انتقال دادند. فرانسه اولین کشور اروپای غربی بود که شروع به اخراج ساکنان یهودی‌ کرد. دولت وقت فرانسه با ارتش اس.اس به توافق رسیدند که یهودیان خارجی‌ای که در فرانسه زندگی می‌کنند را اخراج کنند ولی با شهروندان یهودی-فرانسوی کاری نداشته باشند. بیش از ۴۰۰۰ فرزند یهودی را از والدینشان جدا کرده و از فرانسه اخراج کردند و به آشویتس برای کشتار با سم فرستادند.

فساد
تا سال ۱۹۴۳ میلادی ۴۵ اردوگاه کوچک هم در اطراف محله آشویتس ساخته شد که در بیشتر آنها کارگران به کار اجباری برای کارخانجات اسلحه‌سازی و صنایع دیگر مشغول بودند. در مرکز این شبکه بزرگ هم اردوگاه بزرگ آشویتس قرار داشت که منبع درامد دیگری برای نازی‌ها به شمار می‌رفت چون لباسها و اشیای باارزش یهودیانی که برای قتل‌عام با گاز سمی به آنجا انتقال داده می‌شدند٬ را جمع‌آوری می‌کردند.

کشتار جنون آمیز
سال ۱۹۴۴ میلادی برجسته‌ترین سال در تاریخ آشویتس به شمار می‌رود زیرا افراد بی‌گناه بسیاری نسبت به سالهای قبل به قتل رسیدند. همچنین در این سال هم‌پیمانان غربی تلاش می‌کردند برای مشکل نازی‌ها راه‌حلی پیدا کنند: اینکه درباره یهودیان با نازی‌ها مذاکره کنند یا اردوگاه را بمباران کنند.
در دسامبر ۱۹۴۴ و ژانویه ۱۹۴۵ میلادی حجره‌های گاز سمی در اردوگاه آشویتس از بین رفتند تا آثاری از جنایت‌های نازی‌ها باقی نماند. زندانی‌هایی که توانایی راه رفتن داشتند را هم مجبور می‌کردند در سرمای زیر صفر درجه با پای پیاده به آلمان بروند٬ در حالی که فرماندهان نازی مانند هوس و منگل دنبال راهی برای مخفی شدن بودند.

رهایی و انتقام
اگر قرار باشه زندگی تون رو نجات بدین هر کاری حاضرین بکنین حتی اگر قرار باشه دست به کار خلاف هم بزنین، برای نجات زندگی این کار رو انجام می دین. زندگی از همه چیز مهم تره. از هرکسی نزدیک تر به شما هم خودتون هستین، مهم نیست مردم چی می گن. اوا اسپتر، یک یهودی مجار نجات یافته با یکی از اعضای اس اس در آشویتز ملاقات می کنه که درسال های پایانی زندگی اش، به مقابله با کسانی پرداخته که هولوکاست رو رد می کنن. این برنامه داستان های شخصی زندانی هایی رو که بعد از بازگشت به خونه ، باز هم به آرامش نرسیدن دنبال می کنه وهمین طور داستان یک یهودی انتقام جو که اعتراف به قتل چندین نازی رو می کنه و جزئیات دقیقی از دستگیری ادولف آیشمن می ده.


  محصولات مرتبط

مستند مهندسی یک امپراطوری History Channel Engineering An Empire

امپراطوری مغول ها History Channel: The Mongol Empire

مستند مصر باستان History Channel Ancient Egypt

مستند جهان در جنگ World At War

42 روش برای کشتن هیتلر

مستند ناگفته های جنگ جهانی دوم Apocalypse: The Second World War

  نظرات پيرامون اين محصول

نظري پيرامون اين محصول ثبت نشده است, شما مي توانيد به عنوان اولين نفر نظر خود را ارائه دهيد.

 ارسال نظر شما

نام
ایمیل
نظر شما
 
  اين محصول را به دوست خود پيشنهاد دهيد
شما مي توانيد اين محصول را به دوست خود معرفي نماييد , شايد دوست شما به اين محصول علاقه مند باشد

نام شما
ایمیل شما
نام دوست شما
ایمیل دوست شما
متن (اختیاری)